1.Perzská modrá soľ
 
Perzská soľ je fosílna alebo kamenná soľ, ktorej kryštály boli vytvorené pred 100 miliónmi rokov v moriach v období ranného kambria. Extrémny tlak vyvíjaný tektonickými platňami dali vzniknúť kryštálom zvláštnej štruktúry.
Jeho jemná modrá farba pochádza z draselného minerálu sylvínu, ktorý sa nachádza iba v halitových soliach.Zvyčajne sa vyskytuje v ružovej farbe, modrá je veľmi zriedkavá.
Soľ sa ťaží v soľných baniach v Iráne.

solné jezore
 
2. Havajská zelená bambusová soľ
 
Soľ úžasnej jadeitovej farby pochádzajúca z havajského ostrova Molokai.Vyrába sa odparovaním morskej vody ku ktorej sa potom pridáva extrakt z bambusových listov.
Extrakt bohatý na aminokyseliny, antioxidanty a minerály dodáva soli nevšednú farbu a chuť. Soľ je najlepšie použiť až po finálnej úprave jedál aby sa neznehodnotil jeho výživový efekt.
 
3. Havajská čierna lávová soľ
 
Havajská čierna soľ tiež známa aj ako lávová je kombináciou minerálov, aktívneho uhlia a morskej soli. Táto čierna havajská soľ má jemnú dymovú, ale slanú chuť s náznakom sladkosti. Vďaka vysokému obsahu síry je skvelá na ochutenie jedál kde sa žiadajú vajíčka.

soli
 
4. Červená soľ Alaea
 
Alaea je nerafinovaná morská soľ zmiešaná s červeným sopečným ílom z Havajských ostrovov.Sopečný íl obsahuje oxid železitý a ten dodáva soli ružový až tmavočervený nádych. Keďže má vysoký obsah minerálov a stopových prvkov je ideálny pri zvýšenej spotrebe elektrolytov v tele.
Ťaží a vyrába sa hlavne v Californii, originálna havajská Alaea je vzácna a drahá a len ťažko ju získate mimo ostrovov.

hrubozrná sůl
 
5. Fleur de Sel
Veľmi vzácna soľ výnimočná hlavne spôsobom jej získavania. Názov dostala vďaka kvetinovému vzoru, ktorý vytvára z kryštálov v soľnej kôre. Získava sa totiž prirodzenou cestou odparovania z povrchu morskej hladiny počas veterných a slnečných dní.
Najväčšími producentmi tejto soli sú viaceré európske štáty a to hlavne Veľká Británia, Francúzsko, Grécko a za oceánom je to Kanada.