Aké vlastne poznáme formy, možnosti a alternatívy bývania? Predovšetkým nás napadnú bežné rodinné domy, ktoré nie sú práve lacnou záležitosťou. Ak by sme sa zasa mala pozrieť na alternatívu, možno si predstavíme karavan. Avšak ak chceme nájsť akýsi zaujímavý a sympatický stred, ktorý by bol cenovo dostupný, no pritom dostatočne príťažlivý, môžeme sa orientovať na tkzv mobilné domy https://www.euro-mobilnedomy.sk/.
V zahraničí už pomerne známa vec, ale začíname sa s nimi zoznamovať už aj u nás na Slovensku a v susedných krajinách. A hodí sa podotknúť, že v zahraničí sa tento variant bývania tešil pomerne skvelej odozve, respektíve popularite. Pravdepodobne je to spôsobené tým, že ide o cenovo výhodnejšiu možnosť, avšak pritom nevravíme o akýchsi „búdach“ či zmienených karavanoch, ale skutočne sympatickom bývaní, no samozrejme pomerne útulnom.
- Spravidla však nemusíme vravieť priamo o trvalom bývaní, ale takisto o možnosti občasného oddychu či relaxácie v pokojnom prostredí, teda môžeme vravieť o našom víkendovom či dovolenkovom sídle.
To však nemení nič na tom, že v zahraničí nejeden človek zvolí túto alternatívu za spoľahlivý a pokojný spôsob celoročného bývania. Mnohé z týchto mobilných domov totiž skutočne pôsobia solídne či priam idylicky.
K jednej z originálnych a špecifických vlastností mobilných domov sa radí fakt, že sa dajú pomerne ľahko a nenáročne premiestniť. Preto ten prívlastok „mobilné“. Celú ideu je možné vo väčšom merítku vidieť hlavne v USA, no výnimkou pomerne bohatého zastúpenia už nie sú ani niektoré z európskych krajín, predovšetkým Veľká Británia, ale za zmienku stojí tiež Francúzsko či Holandsko.
Ak sa pozrieme na interiér, veľké rozdiely v porovnaní s bežným bývaním nevidíme, respektíve ide o podobné členenie na jednu či viac izieb, kuchyňu, toaletu a kúpeľňu.