Zľavy, výpredaje, výklady obchodov v nákupných centrách oblepené anglickým slovkom "sales", to všetko nás vyzýva k nákupu … Lenže zľava 60 percent na džínsy, ktoré potom zostanú v skrini, pretože sa v nich necítime dobre, ale kúpili ste ich, pretože to bolo tak lacné, sú zle minuté peniaze.

peníze

Diabolské zľavy
Zľavy sú nebezpečné ešte z ďalšieho dôvodu – otupujú racionálne myslenie a nútia nás uvažovať spôsobom, koľko ušetríme oproti "bežnej" cene. Nie je to dobré, zabudnite na preškrtnú cenovku s pôvodnou cenou a pozerajte sa na cenu tovaru ako takú, pretože žiadne zľavy naozaj neexistujú.
Pravidlo číslo jedna je jasné– nikdy nekupujte nič, čo naozaj nepotrebujete. Ani keď je to skoro "zadarmo". Nenechajte sa vmanévrovať časovým stresom, pod tlakom a s vidinou toho, že by ste mohli o niečo prísť, nerozhodujete sa dobre. Vždy je lepšie mať odstup a chladnú hlavu. S tým súvisí ďalšia rada – nenakupujte spontánne, nikdy.

karta

Ďalším príkladom sú príplatky. Tak napríklad: pár tisíc navyše za vybavenejšiu televíziu, ale funkcie, ktoré sú navyše ani nepoznáte a neviete ako by ste ich využili? Potom si kúpte základný variant, nemá zmysel platiť za niečo, čo možno niekedy využijete. Nevyužijete …
Všímajte si hry s percentami, zásadne nikdy neverte zľavám označeným čarovným slovíčkom "až. Lákajú vás obchodníci na zľavu až 70 percent? Potom si buďte istí, že takýchto produktov bude pomenej a stačí jeden v letáku, aby to bola pravda.
A ďalšia zrada: predvolená cenová základňa, z ktorej sa zľava počíta. Tá môže byť pochybná, respektíve zámerne nadhodnotená, čo sa u nás deje dennodenne. Proste jednoducho, zabudnite na zľavy a pozerajte sa len a len na finálnu cenu. Vzhľadom k nej potom posudzujte, či vám to či ono za to stojí.

Peniaze sú peniaze
Ďalšie dôležité pravidlo znie: peniaze sú peniaze, ich zdroj nie je podstatný. Inak povedané – vyhrali ste balík v pokri? Teta z Ameriky vám odkázala svoje úspory? Boli v práci mimoriadne odmeny? Je dokázané, že s takými peniazmi, ktoré "spadli z neba", máme tendenciu zaobchádzať ľahkomyseľne a premárniť všetky , ale to nie je racionálne. Proste každá koruna má rovnakú hodnotu, bez ohľadu na to, ako sme k nej prišli.

mince

Položte si otázku – ako by ste naložili s 600 €, ktoré by ste dostali len tak na ruku? Väčšina ľudí odpovie, že by ich minula a urobila si radosť. Ale čo ak by ste dostávali každý mesiac 50 € po dobu jedného roka? Na také peniaze máme sklon pozerať sa vážnejšie, brať ich ako navýšenie príjmu a v dôsledku ich použiť napríklad na zaplatenie pravidelných účtov alebo ušetriť.