Moderná doba tak napreduje, že ľudia sa snažia ku všetkému vyvárať alternatívy. Vyrábajú sa elektromobily, kúrenie na tepelné čerpadla a podobne. Preto aj v oblasti vyhrievania a elektrickej energie začína na svetlo vystupovať nová technológia- fotovoltaický panel. Je to alternatívny zdroj energie, ktorý k tomu, aby fungoval potrebuje predovšetkým slnečnú energiu. Celý proces však nie je až taký jednoduchý akoby sa na prvý pohľad zdalo, ale mať takýto alternatívny zdroj pre energiu je veľmi dobrý nápad a môže sa časom stať, že bude veľmi populárny pre svoju účinnosť.

solární panely

Ako teda začať s fotovoltaickými panelmi?

Fotovoltaický panel je vlastne zariadenie, ktoré pohlcuje slnečnú energiu a vďaka systému a rôznym meničom vyrába alebo teda premieňa elektrickú energiu. Na trhu existujú dva typy fotovoltaických panelov a to sú monokryštalické a polykryštalické. Ten prvý typ sa viac využíva v južnejších oblastiach pri rovníku. U nás, v severnejších častiach je viac využívaný druhý typ a to sú polykryštalické fotovoltaické panely. Ak ste sa rozhodli pre tento zdroj energie, najskôr si musíte zistiť, ktorá časť vašej strechy je najslnečnejšia a najdlhšie počas dňa na ňu svieti slnko. Polykryštalický fotovoltaický panel má tu výhodu, že dokáže pohlcovať svetlo z mnohých uhlov s tým je jeho využiteľnosť naozaj vysoká. Na namontovanie takýchto panelov sú potrebné povolenia.

panely na střeše

Najskôr budete potrebovať potvrdenie od úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Následne je potrebné sa zastaviť na príslušný mestský úrad alebo na stavebný, kde vám povedia, či potrebujete stavebné povolenie alebo stačí iba ohlásenie drobnej stavby. Tieto postupy zatiaľ nie sú zjednotené, pre to je rozhodnutie na samotnom úrade. Až následne po všetkých povoleniach si môžete fotovoltaický panel nainštalovať. Teda zvyčajne sa montuje viacero panelov okolo 6 až 8 kusov, aby mali nejaký úžitok. Osádzajú sa do špeciálnych oceľových konštrukcií, ktoré sú pevne prichytené na streche. Mnohé fotovoltaické panely už dnes obsahujú aj rôzne zálohové batérie. Cez deň sa nabijú a v noci pracujú zo záložných batérií. Samozrejme cena celého tohto kompletu sa navyšuje, ale efektivita sa výrazne zvyšuje.
Viac užitočných informácií o fotovoltaických paneloch nájdete na https://www.viessmann.sk.