Mrkva je plodina, ktorý by nemala chýbať v žiadnej záhradke. V kuchyni ju používame takmer každý deň, je zdravá, chutná a navyše si ju vieme uskladniť aj na zimné obdobie. Táto rastlina je obzvlášť náročná na pôdu. Keďže ide o koreňovú zeleninu, potrebuje hlavne také podmienky, ktoré ju nebudú obmedzovať v raste.
 
mrkev
 

  • Políčko, na ktorom budete mrkvu pestovať si začnite pripravovať ešte na jeseň. Očistite ho od predošlých plodín, poriadne prerýľujte a vyhnojte. Použite vyzretý maštaľný hnoj, alebo ešte lepšie záhradný kompost.

 

  • Mrkva potrebuje pôdu s pH 6,5 až 7,5. Ak neviete akú pôdu máte na svojom pozemku, v záhradníckych obchodoch dostanete súpravy na domáce otestovanie. Nikdy nie je na škodu, ak viete s akým materiálom pracujete, pretože niektoré rastliny sú na pH pôdy naozaj háklivé.

 

  • Pôda musí byť piesčitá, maximálne hlinito-piesčitá. Pri mrkve platí pravidlo, že čím priepustnejšia a ľahšia zemina, tým väčšia úroda. Keďže ide o koreňovú zeleninu, potrebuje dostatočnú vôľu na rast koreňov. Ak je hlina príliš tuhá, rastliny s ňou musia zbytočne bojovať, a preto vyrastú menšie.

 zelenina

  • Pre svoj rast potrebuje dostatok vápnika.Jednou možnosťou je hnojivo s jeho zvýšeným obsahom. Prírodnejšia metóda je drvený vápenec, ktorý zapracujete do pôdy. V tomto prípade sa nemusíte obávať, že to preženiete s množstvom. Takže vápencom nešetrite.

 

  • Ak pestujete vo vyvýšených záhonoch, môžete si pôdu upraviť presne podľa potrieb tejto plodiny. Použite klasický záhradný substrát a piesok v pomere jedna k jednej. Nezabudnite ani na spomínaný drvený vápenec.

 

  • Mrkva nepotrebuje veľa vody, vyhovujú jej skôr suchšie pôdy. Miesta, ktoré sú trvalo premokrené, sú preto na jej pestovanie vyslovene nevhodné. Rastliny by vám rástli veľmi pomaly a hrozilo by riziko, že začnú plesnieť, alebo budú trpieť hubovými ochoreniami. mrkva znesie priame slnko, ale taktiež polotieň.