Elektrické zariadenia sú úžasnými pomocníkmi v každej domácnosti a život bez nich si dokážeme len ťažko predstaviť. Sporák, elektrická rúra, kávovar, mixér či práčka, sušička sú v podstate našou pravou rukou. Ak však zvážime aj použitie televízora, mobilných aparátov a počítačov, je na mieste otázka, či nás využitie tohto typu elektroniky neoberá o náš voľný čas, ktorý by sme mohli prežívať o dosť zmysluplnejšie.
Zaujímavým tipom od psychológov je vymedzenie si konkrétneho času na rozhovor s príslušníkmi rodiny bez použitia týchto zariadení. Nie je práve značkou ideál, ak sa stretne rodina, či už pri kuchynskom stole alebo na gauči v obývacej miestnosti a každý pozerá do mobilu bez ohľadu na to, akú dôležitosť prikladá tejto aktivite v daný moment.
Je na mieste dohodnúť sa, že napríklad po príchode jednotlivých členov domácnosti domov sa vyhneme použitiu mobilných aparátov a venujeme si chvíľku na rozhovor a zdieľanie zážitkov a prežitkov z daného dňa.
Samostatnú kapitolu predstavujú deti a počítačové hry. Hry môžu byť do istej miery prínosné, predovšetkým, keď ide o vzdelávacie hry, ktoré rozvíjajú intelekt detí a ich informovanosť v určitých smeroch. V iných prípadoch môže ísť o mrhanie času, kedy dieťa tým, že sa nepotrebuje vyslovene sústrediť na hru, môže vypnúť myšlienkové procesy a oddať sa plynutiu samotnej hry, zabúda na čas. Čas, ktorý môže využiť pohybovými aktivitami vonku, ktoré pomáhajú vyčistiť myšlienky a pocity, ktoré sa u dieťaťa nahromadili v priebehu dňa.
V tomto prípade nie je na škodu, ak už dieťa má záujem o počítačovú hru a žiada si ju, nebrániť mu v tom neustálym opakovaním zákazu, ale vymedziť si konkrétny čas vyhradený na hru, po ktorej sa dieťa môže venovať starostlivosti o domáce zviera, cyklistike, loptovým hrám, prechádzke do prírody a podobne.